Prodejny

Projekty

Spolupráce s Hastreiter Belling

Velmi zajímavá, přínosná a přitom poučná část projektantského života spojená s bavorsko-českou nábytkářskou společností, která se zabývala interiéry potravinářských prodejen.

Thubnail

Po revoluci byla celá republika pokryta prodejnami, na kterých bylo napsáno maso a uvnitř byl jen řezník. Nebo na nich bylo napsáno pečivo a uvnitř byl jen pekař. A tomu samozřejmě odpovídalo i socialistické nábytkové zařízení.

ThubnailThubnail

Vznikla tedy díra na trhu, který byl hladový po novém designu a způsobu západního prodeje. Tehdy byla nábytkáři na západě objevena laminovaná dřevotříska, silikon, postformingové stolní desky, zlatě a šampaňsky eloxovaný hliník a hlavně...! Oblá skla pultových vitrin.

ThubnailThubnail

Vypadalo to perfektně a vyrábělo se to celkem snadno. Prodávalo se to ovšem hůře, protože každý metr pultu stál jako Mercedes střední třídy. Mým úkolem bylo připravovat projektovou dokumentaci pro prodejce a pro výrobu v dílnách.

ThubnailThubnail

Byla to krásná práce s perfektní partou lidí. A užilo se mnoho legrace. Nestorkou celého podniku byla exhaltovaná blondýna Alexandra Belling, která všechny motivovala a načrtávala před námi cestu k prosperitě.

ThubnailThubnail

Je až neuvěřitelné, kolik se toho za pár let udělalo. Když se teď po letech prohrabuji v zazálohovaných souborech, zjišťuji, že nebylo jediného okresního města, kde by nebyla realizována jedna, nebo více našich prodejen. Masny, kafetérie, pekárny, bufety, lahůdky a někdy i samoobsluhy.

ThubnailThubnail

Okolo 220 prodejen bylo vyprojektováno a asi 150 jich bylo zrealizováno. V posledních fázích už to nešlo ani spočítat, protože se mnohé jen rozšiřovaly, jiné jen předělávaly.

ThubnailThubnail

Mnohé z nich jste určitě navštívili. Například vývařovnu hned na můstku. Často jsem tam tam pomlaskával nad rypáčkem s plnotučnou hořticí. Nebo dršťkovou a ten sulcík,,,,nebo uzené rozpadající se kolínko... pardon.

ThubnailThubnail

Komponenty se vozily z Německa, ale základní truhlářské práce se prováděly na Moravě. Vznikla tam truhlářská dílna s dokonalými mistry svého řemesla.

ThubnailThubnail

Ti nejen že vytvořili všechny prvky, ale na místě je i smontovali a napojili na stávající zdivo, silnoproud, vytápění i vodu s odpadem.

ThubnailThubnail

Tato idyla trvala skoro 11 let. A daly se při tom vydělat docela slušné peníze.

ThubnailThubnail

Postupem času se ale začal design prodejního nábytku měnit. Podíl dřeva a dřevěných prvků se neustále zmenšoval a narůstal podíl nerezi, skla a plastových prvků.

ThubnailThubnail

My jsme však nebyli schopni a hlavně ochotni měnit truhlařinu za zámečničinu a stále jsme opakovali osvědčené tvary a metody.

ThubnailThubnail

To však vedlo ke stále menším prodejům a ziskům, až se celá parta rozpadla.

ThubnailThubnail

Přestali jsme se zúčastňovat výstav, které také byly v úpadku a každý začal hledat příležitosti jinde.

ThubnailThubnail

Přesto na toto porevoluční období vzpomínám velmi rád, Na lidi i práci.

ThubnailThubnail

Dnes je již mnoho prodejen, cukráren a občerstvení zrušeno, ale velké množství jich stále zůstává. Kdyby se vám některá prodejna ve které nakupujete, zdála  povědomá, podívejte se na malou cedulku nalepenou na skle vitrin. Pokud tam bude Hastreiter Belling, je to naše práce.

ThubnailThubnail

 

ThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnail
Stránka vygenerována 13. 7. 2024 2:42:31 za 31 ms.